NSX-T Data Center 2.5 Upgrade Bolum-1

Merhaba,Bugün sizlere VMware NSX-T Data Center 2.4.1 versiyonundan 2.5.0 versiyon Upgrade öncesi yapmanız gereken bir takım adımlardan bahsedeceğim daha sonraki paylaşımım da kurulum adımları ile ilerleyeceğim.


Yapılacak ilk şeylerden biri, olmazsa olmazlardan ESXi ve vCenter Server sürümünün NSX-T Data Center 2.5 ile uyumlu olduğundan emin olmak için VMware Product Interoperability Matrix kontrol etmektir.Mevcut altyapınızda ESXi 6.7 U2 U3 ve vCenter Server sürüm 6.7 U2 U3 ü kullanıyorsanız sorun bulunmamaktadır.Aynı web sayfasındayken,Upgrade path sekmesine tıklayarak yönetici, NSX-T Veri Merkezi nin hangi sürümlerinin yükseltme yollarını desteklediğini görebilirsiniz.Eğer ki Mevcut ESXI ve vCenter sürümünüz 6.7 U1 ise NSX-T 2.5 desteklediği sürümler en az vCenter Server Appliance 6.7 Update 1b  (Build Number 11726888)  ve ESXI 6.7 EP 06 (Build Number 11675023) olmalıdır.HCI (Hyper Converged) Altyapılarından Dell VxRail,Hpe Simplivity,Nutanix gibi herhangi bir üreticiye ait Node ları kullanıyorsanız doğal olarak yapınızın üreticilerin belirlediği vCenter ve ESXI versiyonlarında olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse aşağıda HPE Simplivity e ait OmniStack Virtual Controller (OVC) versiyonları ile desteklediği ESXI versiyonları build numaraları ile yer almaktadır,son bir yılda satılan Node lar genellikle OVC 3.7.7 ve üzeri versiyonlardır.Siz ekstra indirmediğiniz sürece Kurulum mediasın dan ESXi 6.7 U1 (Build Number 10302608) çıkmaktadır. ESXI 6.7 EP 07 (Build Number 13004448) update ederek sorunsuz bir kurulum yapabilirsiniz.Yukarıda tüm bahsettiğim konuların hiç birine dikkat etmeyerek bir kurulum yapmaya çalıştığınız da aşağıdaki gibi bir problem yaşarsınız.RESOLVE seçeneği de size çözüm olmaz.Update işlemlerine başlamadan önce Mevcut NSX-T Sysytem Backup almanız olası problem sonucunda hızlıca geri dönmenizi sağlayacaktır.NSX-T 2.5 Yükseltme Kılavuzu na girerek VMware, NSX-T Veri Merkezi ni yükseltmek için gözden geçirilecek öğelerin bir kontrol listesini sağlamanız gerekmektedir.Linkten https://docs.vmware.com/en/VMware-NSX-T-Data-Center/2.5/upgrade/GUID-E35506A7-8050-482A-BABA-F356D2AC3B65.html erişebilirsiniz.Mevcut yapınızda kullanmadığınız adımları geçebilirsiniz.Yukarıdaki adımlardan öne çıkan konular;


Mesajlaşma Bağlantı Noktası Değişikliği ; Mesajlaşma kanalında NSX-T Manager Transport and Edge Nodes bağlantı noktası değişikliği vardır. Bu TCP bağlantı noktası TCP 5671 den TCP 1234 olacak şekilde değiştirildi. Upgrade Sırası Değişikliği  NSX-T 2.5 e Upgrade yaparken Host bileşeni Upgrade önce Edge bileşeni Upgrade edilmelidir. Bu geliştirme, genel bakım penceresini azaltmak için optimizasyonlara izin vererek bulut altyapısını Upgrade ederken önemli avantajlar sağlar.NSX-T Manager boyut, disk, vCPU veya bellek gereksinimleri açısından 2,4,1 den 2,5 e kadar gereksinimlerde değişiklik yapılmadı.


Manager Upgrade; NSX-T Manager den Edge Nodes ve Transport Nodes a 5671 numaralı TCP bağlantı noktasını TCP bağlantı noktası 1234 olarak değiştirecektir. NSX-T Manager ile Transport or Edge Nodes arasında bir güvenlik duvarı olmadığından herhangi bir sorun olmamaktadır.


Edge Cluster Upgrade ; Edge Cluster Upgrade edilmesi sırasında Doğu-Batı veriyolu trafiği arasındaki kesinti sırasında Kuzey-Güney veriyolunun olası etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu olası trafik kesintisinden dolayı Edge Cluster Upgrade için kesinti almanız gerekmektedir.


Hosts Upgrade; Çalışan VM lerin herhangibir kesintiye uğramaması için Tüm ESXI sunucuları DRS etkin olacak şekilde Maintenance moduna alınarak Upgrade işlemini yapabilirsiniz.


Management Cluster Appliances durumlarını kontrol ederek üzerinde herhangibir Alert olmadığından emin olun.Host Transport Nodes sekmesin de Configure ettiğiniz ESXI hostların Configuration state kısmının Success olduğundan emin olun.Edge Transport Nodelarınız var ise Configuration Success,Node status Up olduğundan emin olun.Edge Transport Nodelarınızdan birine SSH üzerinden admin yetkisi ile giriş yaparak komutu "get edge-cluster status" çalıştırın High availability state Active olduğuna dikkat edin.Tüm trafiği double check yapmak isterseniz de karşılıklı RDP yapabilirsiniz.Upgrade işlemleri için https://my.vmware.com/web/vmware/details?productId=673&rPId=41324&downloadGroup=NSX-T-250 adresinden myvmware accountunuzla login olarak mub. uzantılı dosyayı indirmeniz gerekmektedir.NSX-T Data Center 2.5 Upgrade Bolum-1 yazımızın sonuna geldik.


Bir sonraki makale de görüşmek üzere


Faydalı olması dileğiyle.


İyi Çalışmalar.

Karışık Yazılar